info@imam.lt
+370 644 54348

Statybiniai blokeliai

 

            Šiandien viena iš populiariausių statybinių medžiagų – statybniai blokeliai. Jie sėkmingai keičia tradicines statybines plytas ir, panašu, neketina užleisti vietos kitoms naujovėms. Yra šie pagrindiniai statybinių blokelių tipai: keramzitiniai, keraminiai, silikatiniai, akyto betono. Jei planuojate statyti namą ar kitą statinį, išsirinkti tinkamiausius blokelius padės keletas faktorių, tačiau pirmiausia tikriausiai visus domina blokelių kaina. Keramzitiniai blokeliai gali kainuoti šiek tiek brangiau nei silikatiniai ar keraminiai, tačiau visumoje kainos yra panašios, o jų skirtumus pagrinde lemia ne medžiaga, iš kurios jie pagaminti, o blokelio dydis ar specifiškumas. Didesni blokeliai ar išskirtinėms situacijoms naudojami neįprastos formos blokeliai gali kainuoti brangiau nei maži standartiniai blokeliai. Aptarsime visus statybinių blokelių tipus, kad galėtumėte susidaryti bent pirminį įspūdį apie esminius jų skirtumus bei panašumus. Taip pat supažindinsime su statybiniais blokeliais, skirtais tvoroms.

Keraminiai blokeliai

 

            Statant namą blokelių tipo pasirinkimą gali nulemti įvairios priežastys. Keraminiai blokeliai paprastai pasirenkami tuomet, kai siekiama natūralumo. Tai iš mineralinių medžiagų pagaminti ekologiški, gan lengvi statybiniai blokeliai. Šių blokelių gamybos technologija paprasta. Iš molio, smėlio, šamoto bei tokių organinių priemaišų kaip pjuvenos, durpės suformuojami blokeliai ir degami aukštoje temperatūroje. Sudegę priedai palieka tuščias ertmes.

            Keraminiai blokeliai nekenksmingi žmogaus organizmui, nes neišskiria žalingų medžiagų. Iš keraminių blokelių pastatytas namas labai gerai išlaiko šilumą. Atšalus orams ne taip greitai pajusite padidėjusias namo apšildymo išlaidas, pavasarį galėsite šildymą nutraukti anksčiau. Iš keraminių blokelių sumūrytas pastatas sulaiko triukšmą, yra atsparus ugniai.

Keramzitiniai blokeliai

 

            Keramzitiniai blokeliai gaminami iš keramzito, cemento ir vandens. Gamybai pasitelkiamas vibracinio presavimo metodas.  Keramzitas (išdegtos molio granulės) pasižymi lengvumu, o blokelių sudėtyje esantis cementas užtikrina sukibimą su tinku bei atsparumą drėgmei. Blokeliai gaminami įvairių dydžių, tad prieš darbų pradžią vertėtų gerai apgalvoti, kiek ir kokių blokelių įsigyti. Iš keramzitinių blokelių statomos visos sienos, tame tarpe ir pertvarinės. Keramzitiniai blokeliai ypač palengvina mūrijimo procesą, juos patogu naudoti problemimėse vietose – durų ir langų angose. Blokeliai naudojami kaminams įrengti, nedidelių pastatų pamatams, bei praverčia visur, kuomet reikalingas užpildas. Iš tokių blokelių pastatytame name galėsitės džiaugtis šiluma, ši medžiaga ypač tinkama šiaurės klimatui.

Silikatiniai blokeliai (mūro)

 

            Silikatinai blokeliai gaminami iš tokių natūralių medžiagų kaip smėlis, kalkės bei vanduo. Gamybos procese taip pat naudojami cheminiai priedai. Silikatiniai blokeliai priskiriami prie aplinkai mažiau kenksmingų statybinių medžiagų. Silikatinių blokelių gamybos technologija remiasi suspaustais vandens garais, kurie sukietina masę. Taip pagaminti silikatiniai blokeliai pasižymi dideliu stipriu bei tankiu. Mūrijimui naudojami įprasti skiediniai arba mūrijama su blokelių klijais, kurių naudojamas itin plonas sluoksnis, kadangi blokeliai pasižymi labai tiksliais matmenimis. Blokeliai gali būti naudojami viešosios paskirties, gyvenamųjų namų, gamybinių, ūkinių pastatų statybai. Iš silikatinių blokelių gali būti mūrijamos pertvarinės kambarių ar kitų patalpų sienos bei savalaikės pastatų sienos. Iš mūro blokelių pastatytos ir iš abiejų pusių nutinkuotos sienos gerai išlaiko šilumą, apsaugo nuo garso.

Akytojo betono blokeliai

 

            Akytojo betono blokeliai dažnai pasirenkami dėl tvirtumo, lengvo montavimo ir priimtinos kainos. Blokeliai gaminami iš šių natūralių medžiagų: smėlio, cemento ir vandens. Nusprendus statyboms naudoti akytojo betono blokelius, pravartu žinoti, kad kaip ir dauguma statybinių blokelių, šie blokeliai gal būti kelių skirtingų dydžių bei formų. Galinis akytojo blokelio paviršius gali būti tolygus arba turėti įlaidas pirštams, kurios praverčia rankomis kilnojant blokelius statymo metu. Statant namą naudinga turėti bent dviejų aukščių (su vienodais kitais matmenimis) blokelių. Žemesniuosius galima panaudoti tuomet, kai reikia pasiekti konkretesnį sienos aukštį, pavyzdžiui, numatant lango ertmę ar pan. Blokeliai yra tuščiaviduriai ir turi įvairių formų ertmes, kuriomis vadovajantis galima skaldyti blokelius į reikiamo dydžio detales, kuomet mūrijamos specifinės vietos. Mūrijant dalis ertmių savaime užsipildo skiediniu, tai suteikia sienai papildomo tvirtumo, labiau suriša vieną blokelių eilę su kita. Todėl paprastai tokie blokeliai nėra armuojami papildomai.

            Betono blokeliai tinka visų tipų sienoms statyti, gal būti naudojami kaip atitvarų užpildomoji medžiaga. Akytojo betono blokeliai be sienų statymo gali būti naudojami ir kaminų išorės mūrui. Gaminami specialūs blokeliai su ištisinėmis kiaurymėmis. Tokie blokeliai tiks ventiliacinės angos formavimui ar kitoms reikmėms, pavyzdžiui, elektros laidams išvedžioti. Norint pasiekti geriausių šilumos išlaikymo rezultatų, sienos papildomai izoliuojamos. Iš akytojo betono blokelių pastatytas   namas pasižymi geru mikroklimatu, kadangi sėkmingai palaiko drėgmės balansą, reikalingą pilnavertiškam gyvenimui. Tokio namo patalpoms negresia pelėsis, sienos gerai izoliuoja garsą. Be to, akytasis betonas turi geras akustines savybes, apsaugo nuo triukšmo.

Sąramos

 

            Priklausomai nuo pasirinkto statybinių blokelių tipo, jums bus reikalingos iš tos pačios medžiagos pagamintos sąramos, kurios užtikrins statinio konstrukcijos stabilumą. Sąramos – tai armuotos sijos, skirtos angoms perdengti. Yra šie sąramų tipai: akytojo betono, keraminės, keramzitinės, gelžbetoninės sąramos. Sąramų plotis ir aukštis paprastai atitinka standartinio blokelio aukštį bei ploti, ilgis gali būti įvairus, kad galima būtų pritaikyti sąramą reikiamai situacijai. Renkantis statiniui reikalingus blokelius užtenka išsirinkti norimus matmenis, tuo tarpu prieš įsigyjant reikalingas sąramas ir prieš pradedant montavimo darbus, reikėtų turėti omenyje keletą specifinių detalių. Pirma, ne visos sąramos gali atlaikyti vienodą apkrovą. Antra, reikia atkreipti dėmesį, kad sąrama gali turėti tik vieną teisingą montavimo kryptį. Netaisyklingai įmontuota sąrama gali neatlaikyti duomenyse nurodytos apkrovos – gali išlinkti ar net lūžti.

Betoniniai tvoros blokeliai

 

            Nors tvorų pasirinkimas šiandien itin platus, darosi vis sudėtingiau rasti originalių tvoros dizaino sprendimų, kurie galėtų būti sukurti pasitelkiant kokybiškas medžiagas. Vienas geriausių sprendimų – tvora iš betoninių blokelių.

            Betono pagrindu gaminami tvoros blokeliai gali būti įvairių formų, matmenų, spalvų, įvairaus paviršiaus. Žaismingai atrodo iš kelių skirtingų bokelių tipų sumūrytos tvoros. Ypač mėgstami skaldytą akmenį imituojantys blokeliai. Tokia medžiaga tvorai suteikia prabangumo bei išskirtinumo. Iš blokelių galite sumūryti įvairias konstrukcijas –  bokštelius arba ištisines sieneles. Dar vienas betoninių blokelių privalumas yra tas, jog sukurtam tvoros projektui galite pritaikyti bet kokios medžiagos sekcijas (medžio, metalo, skardos pan.). Kad jūsų svajonių tvora būtų išbaigta, galima įsigyti įvarių dekoratyvinių betoninių detalių, pavyzdžiui, įvairaus dizaino stulpo stogelių.

            Tvoros iš blokelių mūrijimas vyksta pakankamai greitai ir sklandžiai. Nereikalingas papildomas blokelių apdorojimas ar skaldymas. Nebent sumanysite išskirtinį architektūros statinį.

            Betoninių blokelių tvoros yra ilgaamžės, savo savybių nepakeičia daugelį metų, jos ypač tinkamos Lietuvos klimato sąlygoms, kadangi yra atsparios vandens poveikiui, staigioms oro permainoms. Tokios tvoros atrodo natūraliai bei patikimai saugo jūsų namus.

            Statybinių medžiagų pasirinkimas šiandien išties stulbinantis, tad išsirinkti tinkamiausią medžiagą gali būti nelengva. Rinkdamiesi statybinių blokelių tipą pagalvokite, kokie jūsų prioritetai – ar norite ekologiškos medžiagos, ar tokios, su kuria lengva dirbti ir pan. Aiškiai žinodami, ko jums reikia, išsirinksite tinkamiausią.