info@imam.lt
+370 644 54348

Stogo danga

            Kad ir iš kokių tvirtų medžiagų būtų pastatytas pastatas, neturėdamas gero stogo ilgainiui praras savo konstrukcijos tvirtumą, grakštumą ir ilgaamžiškumą. Nors sakoma, kad pamatas yra svarbiausia statinio dalis, tačiau stogas ne mažiau svarbus nei pamatai. Kokią stogo dangą pasirinkti, kad ji tiktų jūsų statitiniui, ilgai ir patikimai tarnautų, lengviau apsispręsti bus, kai žinosite apie jas daugiau informacijos.

Čerpės

 

Čerpės yra vienas seniausių ir plačiai iki šių dienų naudojama stogo danga. Pastato stogas apdengtas keramikinėmis čerpėmis atrodo gražus ir vertingas. Čerpės be jokios abejonės kelia pastato estetinę ir materialią vertę. Norite, kad jūsų namas atrodytų solidžiai – jo stogą apdenkite čerpėmis. Keramikinės čerpės yra ilgaamžiška stogo danga. Jų eksploatacijos laikas vidutiniškai yra 80-100 metų, o neretai ir ilgesnis. Todėl pasirinkus šią dangą jūsų namo stogu nereikės rūpintis nei jūsų vaikams, nei anūkams. Čerpėmis dažnai dengia architektūrinę vertę turinčius renovuojamus pastatus. Šiandien daug kur galima matyti mūsų miestų ir miestelių senamiesčių pastatų stogus apdengtus rudonos spalvos čerpėmis. Ypatingai gražu pažiūrėti į didžiųjų senamiesčių stogų ansamblį, kuriame ryškiai dominuoja senove dvelkiančios čerpės. Vienas įpūdingiausių Europos senamiesčių – Vilnius – būtent ir pasipuošęs raudona čerpių kepure.

Mineralinės kilmės čerpės gaminamos iš molio, betono ar akmens skalūno. Keramikinės čerpės visiems yra įprasta ir gerai žinoma stogo danga. Kiek mažiau žinomos akmens skalūno čerpės.  Akmens skalūnas yra iš giliai žemėje glūdinčio molio susiformavusi uoliena. Pritaikius specialias šios uolienos apdorojimo technologijas, galima pagaminti ilgaamžiškumu, specifine spalva bei forma pasižyminčias čerpes. Betoninės čerpės pradėtos gaminti neseniai. Jos yra tvirtos, ilgaamžės, neįgeriančios drėgmės, atsparios saulės ultravioletiniams spinduliams.

Šiolaikinės čerpių gaminimo technologijos leidžia pagaminti čerpes tinkančias mažą nuolydžio kampą (bent 10 laipsnių) turintiems stogams. Čerpės gaminamos įvairių spalvų ir formų. Žinomiausios formos yra Romėniškoji, Olandiškoji ar Marselio. Populiariausios spavos yra molio, ruda ar juoda. Čerpių stogo dangos kaina palyginti su kitomis stogo dangomis nepasižymi dideliu kainos skirtumu. Todėl svarstantiems, kokią stogo dangą pasirinkti savo namui ar pastatui, vertėtų rimtai apsvarstyti, ar nevertėtų stogo dangai pasirinkti būtent čerpes.

Šiferis

 

            Šiandien gaminami šiferiai yra cementinės kilmės, o polivinilalkoholio pluoštas (PVA), pakeitęs asbestą, atlieka rišimo funkciją. Pluoštiniame cementiniame šiferyje yra mikroskopiniai oro tarpai. Šie tarpai atlieka kelias naudingas funkcijas – sustiprina garso ir šilumos izoliaciją. Cementiniai šiferiai yra banguoti ir nudažyti naudojant specialią dažymo technologiją.

            Cementinis šiferis yra ypatingai nedegus. Pavyzdžiui, „Eternit“ šiferis nedegumo klasėje įvertintas A1 kategorijoje. Taip pat šis šiferis yra atsparus rūgštims ir šarmamams. Todėl jį galima naudoti pastatatuose, kuriuose gali susidaryti šias chemines ypatybes turintys garai. Cementinis šiferis yra laidus orui, kvėpuojantis. Ši jo savybė praleisti orą neleidžia ant jo kondensuotis vandens garams. Taip pat, kadangi šiferis laidus orui, jis laidus ir radijo bangoms. Tai ypatingai svarbu jį eksploatuojant gyvenamuosiuose namuose, nes šiuo atveju nebus jokių trukdžių naudotis mobilioju internetu ar klausyti radijo.

            Kadangi cementiniai šiferio lakštai, lyginant juos su kitomis stogo dangomis, yra dideli ir stori, juos sumontuoti ant stogo galima lengvai ir greitai. Montojant cementinius šiferius stogo konstrukcija dažniausiai nereikalauja jokio papildomo paruošimo. Cementinio šiferio kaina yra panaši į kitų stogo dangų kainą. Tad svarastant kokia stogo dangą pasirinkti jūsų pastato apdengimui vertėtų apsvarstyti ar cementinis šiferis nebūtų pats geriausias pasirinkimas.

Bituminės čerpės

 

            Bituminės čerpės – tai universali stogo danga skirta dengti gyvenamų, administracinių ar pramoninių pastatų įvairios konfigūracijos stogams. Bitumas yra naftos, akmens anglies ar degiųjų skalūnų pagrindu pagaminta medžiaga, kuri pasižymi hidroizoliacinėmis savybėmis, yra degi ir elastiška. Bituminė čerpių stogo danga yra skirta dengti šlaitiniams stogams, kurių nuolydžio kampas yra didesnis kaip 12 laipsnių. Bituminės čerpės paprastai būna gaminamos lakštais po vieną kvadratinį metrą, todėl jomis dengti stogą itin paprasta ir greita. Lakštai nėra sunkūs, o tai itin aktualu dirbant ant stogo. Taip pat, bituminės čerpės ypatingai tinka dengti daug kampų turintį stogą, nes ši danga yra itin elastiška.

            Šiandieninės technologijos bitumines čerpes leidžia pagaminti įvairios sudėties, nuo kurios didžiąja dalimi ir priklauso jų ilgaamžiškumas. Paprastos bituminės čerpės padengtos milteliniu būdu gali tarnauti apie dešimt metų. Laminuotos bituminės čerpės pagamintos iš stiklo pluošto, padengto dviem sluoksniais modifikuoto bitumo ir padengtos specialiu stambiagrūdžiu mineraliniu pabarstu, jūsų stogą gali saugoti net 50 metų.

Plieninė stogo danga

  •             Plieninė stogo danga daugeliui geriau žinoma kaip skardinė stogo danga yra kone populiauriasia stogo danga Lietuvoje. Tai iš nerūdijančios skardos gaminama stogo danga, kuri net mechaniškai dengimo metu pažeista nepradeda rūdyti. Skarda būna padengta poliesteriu arba puralu. Poliesteris yra pigesnis, bet trumpaamžiskesnis padengimo būdas, o puralas atvirkčiai – brangesnis, bet ilgaamžiskesnis. Plieninę stogo dangą būtų galima skirstyti pagal profilių tipus. Iš viso yra trys profilių tipai: čerpinis, klasikinis (valcuotas), trapecinis.
  •             Čerpinis profilis. Kadangi tai klasikinių degto molio čerpių imitacija, šis plieninis profilis be jokios ebejonės yra estetiškai patrauklus ir ilgaamžiškas, nes čerpės yra jau kelis šimtus metų iš mados neišeinanti stogo danga. Čerpinis profilis dažnai naudojamas dengiant senus, architektūrinę vertę turinčius pastatus arba naujus, modernios architektūros namus, kuriems tokio tipo stogas suteikia ilgaamžiškumo dvasią. Šį profilio tipą rekomenduojama naudoti dengiant stogą, kurio nuolydžio kampas yra didesnis kaip 15 laipsnių. Nuo mažesnį nuolydžio kampą turinčių stogų lietaus vanduo nubėga daug lėčiau. Čerpinis profilis tvirtinamas sraigtų su guminėmis tarpinėmis pagalba. Guminės tarpinės laikui bėgant sukietėja, sutrūkinėja. Tarp jų ir stogo dangos atsiranda tarpelis, pro kurį esant žemam stogo nuolydžio kampui gali pradėti skverbtis nenubėgęs vanduo. Įsiskverbęs į medinę stogo konstrukciją vanduo laikui bėgant gali ją pažeisti. Kitas labai svarbus niunsas kalbant apie skardinį čerpinį profilį yra atstumas tarp grebėstų. Skirtingų gamintojų gaminamos plieninės čerpės yra ne vienodo ilgio. Dėl šios priežasties nėra nustatyto standartinio atstumo tarp grebėstų, kiekvienu atveju jis gali būti vis kitoks.
  •             Klasikinis (valcuotas) profilis. Šis profilis būna dviejų tipų – užvalcuojamas ir užspaudžiamas. Užspaudžiami yra tokie klasikiniai profiliai, kurių vienas šonas prie grebėstų tvirtinamas medvaržčiais ir paskui šis šonas iš viršaus yra užspaudžiamas kitu skardos lakštu. Valcuojami profiliai, kaip ir užspaudžiami, iš pradžių prie stogo konstrukcijos pritvirtinami medvaržčiais ir toliau yra užleidžiami kitais profiliais neužspaudžiant, o užvalcuojant. Valcuojami lakštai yra specialiais įrankiais. Valcuotais profiliais apdengtas stogas yra tvirtesnis, nei stogas apdengtas užspaudžiamais.
  •             Trapecinis profilis. Tai banguoti stogo lakštai dažniausiai montuojami ant pramoninių ir administracinių pastatų stogų. Kadangi šio profilio lakštai yra platesni ir ilgesni už kitus skardinius profilius, juos montuoti daug lengviau ir greičiau. Taip pat jie nereikalauja tankaus grebėstų tarpusavio išsidėstymo.
  •             Skirtingų profilių skardinės stogo dangos kaina tarpusavyje žymiai nesiskiria. Kainos skirtumą daugiausiai lemia stogo skardos kokybiškumas ir skardos padengimo medžiagos tipas.