info@imam.lt
+370 644 54348

Trinkelės

 

            Atnaujinant ar įrengiant dangą kieme ar viešose bendro naudojimo vietose vis dažniau pasirenkamos trinkelės. Tokios dangos įrengimas nėra labai lengvas ar pigus, tačiau dažnai trinkelės pasirenkamos dėl numatomo eksploatavimo intensyvumo ar dėl estetinių sumetimų. Trinkelėmis išklota danga atrodo itin tvarkingai bei patraukliai, todėl dažnai pasirenkama įrengiant pėsčiųjų takus, transporto stovėjimo aikšteles, kartais trinkelėmis klojami laiptai.

            Yra du pagrindiniai grindinio trinkelių tipai: betono trinkelės ir klinkerinės trinkelės. Kartais naudojami ir kiti trinkelių tipai, pavyzdžiui, natūralaus akmens trinkelės. Dėl didesnės kainos jos nėra itin populiaros, tačiau sukuria išskirtinį aplinkos vaizdą, yra ilgaamžės, atsparios įvairiems poveikiams. Kartais tokios trinkelės maišomos su betono ar klinkerio trinkelėmis ir sukuriamas kiek pigesnis, bet įdomus tako ar aikštelės sprendimas.

            Nusprendus iškloti grindinį trinkelėmis, turėsite įsigyti ir pritaikytų vejos bordiūrų. Jie bus įmontuojami pačioje pradžioje prieš trinkelių klojimą, kad apibrėžtų tikslią erdvę, kurioje bus klojamos trinkelės bei atskirtų taką ar aikštelę nuo vejos. Išskirtinis bordiūras gali tapti įdomiu tako ar aikštelės akcentu. Be to, bet kokiu atveju bordiūras gerai apsaugo aikštelę nuo nepageidaujamos piktžolių ir žolės intervencijos.

            Trinkelių kaina paprastai skaičiuojama kvadratiniais metrais. Vienas kvadratinis metras betono trinkelių gali kainuoti ne daugiau kaip 10 eurų. Klinkerinės trinkelės gali būti kiek brangesnės ir kainuoti apie 15-20 eurų ar daugiau. Jei suplanavote iškloti trinkelėmis savo kiemo įvažiavimą ar aikštelę, tačiau niekur neskubate, pravartu sekti, kuomet skelbiama trinkelių išpardavimo akcija. Sėkmės atveju kantriausieji gali įsigyti kokybiškų betoninių ar klinkerinių plytelių išties pigiai. Jei trinkeles klosite ne patys, į naujos aikštelės kainą įeis ir mokestis už klojimo darbą. Trinkelių klojimo meistrams paprastai mokama už kvadratinį metrą išklotos dangos. Už tiesaus pagrindo, reikalingo trinkelėms kloti, įrengimą mokama atskirai pagal susitarimą.

            Trinkelės išpopuliarėjo iš dalies dėl to, jog su jomis galima iškloti itin įvairius raštus. Norimam raštui išgauti gali būti naudojamos skirtingo dydžio, spalvos ar formos grindinio trinkelės. Pasitelkus vaizduotę galima sukurti unikaliai atrodantį taką ar aikštelę. Keletas populiarių raštų: standartinis plytinis, krepšio, eglutė (juo išgaunamas tvirtas sukibimas). Pačios trinkelės gali būti lygaus paviršiaus arba grublėto. Grublėtas paviršius ypač praktiškas žiemą, juo ne taip slidu vaikščioti, kuomet užsideda nedidelis ledo sluoksnis.

            Trinkelės šiandien išties populiarios, jomis keičiamos susidėvėjusios grindinio plytelės ar kita dangą ne tik privačiuose kiemuose, bet net pačiose reprezentatyviausiose miestų vietose.

Betono trinkelės

 

            Betono trinkelės gaminamos iš cemento, smėlio, žvirgždo bei cheminių priedų. Gamyboje naudojamas presavimo būdas. Iš betono paamintos trinkelės yra patvarios bei gan pigios. Dažnai kritikuojamos dėl to, jog nėra tokios ilgaamžės kaip klinkerinės ar natūralaus akmens. Vis dėlto, rinktis betonines trinkeles verta, nes tai ekonomiškesnis sprendimas. Be to, vis rečiau reikalingas ilgaamžiškumas, nes keičiantis madoms norisi pokyčių ir net trinkelių dangą galima pakeisti kita. Kas neretai ir daroma.

            Betoninės trinkelės gali būti įvairių formų, dydžių bei spalvų. Savo naujo tako ar aikštelės viziją galite įgyvendinti naudodami juodas, raudonas, baltas ar net žalias betono trinkeles, kurios pagaminamos į mišinį įmaišius dažų. Kartais net vienai trinkelei pagaminti naudojamos dvi spalvos. Dažniausias spalvos pasirinkimas – paprastos pilkos trinkelės. Spalvotos trinkelės gali kainuoti šiek tiek brangiau. Iš pilkų trinkelių išklota danga atrodo ne prasčiau, tačiau norintiems įvairovės galima rinktis spalvotas. Taip pat galima paįvairinti vaizdą ažūrinėmis trinkelėmis ar trinkelėmis turinčiomis specifinę faktūrą. Betoninių trinkelių įvairovė išties didelė. Be to, ne tiek svarbu kokią formą ar spalvą pasirinksite, visuomet lieka galimybė surasti kūrybišką raštą joms iškloti. Renkantis ažūrines trinkeles reikėtų nepamiršti, jog tuščiuose tarpuose augs žolė, tad tokiomis trinkelėmis išklota aikštelė reikalaus daugiau priežiūros. Pilnavidurių lygių betono trinkelių priežiūra nėra labai sudėtinga, nuo dangos lengvai nuvalomas purvas bei dėmės.

            Įrengti betoninėmis trinkelėmis klotą dangą nėra labai sudėtinga. Pasirinkus standartinės formos trinkeles lengvai užpldomi tarpai tarp jų, klojant trinkeles nereialingas ypatingas tikslumas ar kruopštumas. Kokio storio trinkelės jums reikalingos, priklauso nuo numatomos dangos paskirties. Privačiame sklype takui ar terasai pakaks 5 centimetrų storio trinkelių, įvažiavimui ar automobilio aikštelei – 6 centimetrų. Pramoniniuose ar komerciniuose objektuose patartina naudoti 8 centimetrų bei storesnes trinkeles.

Klinkerinės trinkelės

 

            Klinkerinės trinkelės gaminamos iš aukštoje temperatūroje degto skalūninio molio su priemaišomis. Tokios trinkelės pasižymi tvirtumu, yra ilgaamžės, atsparios druskoms, išblukimui. Jos turi ir kitų minėtinų privalumų – nėra linkusios į save sutraukti daug drėmės, atlaiko didelius šalčius. Dėl grublėto paviršiaus klinkerio trinkeles tinka naudoti ten, kur numatoma intensyviai vaikščioti žiemą. Paviršius nebus slidus kuomet užsidės nedidelis ledo sluoknsis.

            Klinkerio trinkelių yra įvairių formų bei spalvų. Dėl pasirinkimo gausos nesunkiai galima savo kiemą papuošti gan išskirtinėmis trinkelėmis, pavyzdžiui ažūrinėmis. Daugelis tvirtina, kad klinkerio trinkelės sukuria savotišką šiltumo jausmą. Taip yra dėl natūralių, dažniausiai naudojamų šiltų trinkelių atspalvių. Dažniausiai pasirenkamos standartinės formos trinkelės – kvadrato ar stačiampio. Tokios trinkelės tinka tuomet, kai nenumatomos jokios didelės apkrovos dangai. Didesnes apkrovas atlaiko nestandartinės formos trinkelės (pavyzdžiui, kaulo formos), kadangi jos geriau viena su kita sukimba. Kita vertus, dažnai trinkelių forma pasirenkama tik dėl estetinių sumetimų. Klinkerinės trikelės spalvą lemia procesai, vykstantys degimo metu bei molio sudėtis. Trinkelės gali būti smėlio spalvos, visiškai juodos, arba kurio nors tarpinio atspalvio. Gražiai atrodo, kuomet kiemo takeliai iškloti tokios spalvos trinkelėmis, kurios dera su namo išorine apdaila ar net tvoros elementais.

            Renkantis tinkamiausias klinkerines trinkeles ne tiek svarbu kreipti dėmesį į jų storį kaip renkantis betonines. Jos atlaiko gan dideles apkrovas, tad to paties storio (4,5 centimetrų) trinkelės tiks tiek vaikščiojamiems takams, tiek vietoms, kuriomis važiuos automobilis.

Vejos bordiūrai

 

            Vejos bordiūrai gali būti formuojami iš įvairiausių formų bordiūro blokelių ar specialių stulpelių. Renkantis bordiūro stilių ar spalvą geriausia ją derinti prie trinkelių stiliaus. Žinoma, visada galima eksperimentuoti. Jei bordiūrai reikalingi didelei aikštelei, geriausia naudoti didelių išmatavimų bordiūrus, kuriais lengva sparčiai dirbti. Įdomiai atrodo bordiūras, suformuotas iš mažų įdomios formos blokelių, pavyzdžiui, iš apvalių blokelių. Toks bordiūras labiau tiks papuošti nedidelio ploto trinkelėmis išklotą aikštelę privačiame kieme, kadangi mažos detalės reikalauja kruopštesnio darbo. Vienam metrui nutiesti reikėtų apie 10 tokių stulpelių. Tuo tarpu standartinio bordiūro užtektų vieno ar dviejų tam pačiam atstumui. Kiemo kraštams papuošti tinka ir natūralaus akmens trinkelės. Jos sukurs išties prabangų įspūdį.

            Jei jūsų planuose nusimato kiemo dangos įrengimas ar atnaujinimas ir ketinate rinktis trinkeles, pirmiausia įvertinkite situaciją iš praktiškos pusės. Rinkitės trinkeles, kurios tiks pagal numatomą apkrovą, kurias bus lengva prižiūrėti. Kai išsirinksite tinkamiausias, galima pagalvoti ir apie dizaino sprendimus – išsirinkti norimą klojimo raštą, trinkelių spalvą ar trinkelių formą.